استخراج خون مایع از لاشه یخ‌زده یک کره‌اسب ۴۲۰۰۰ ساله

دانشمندان در منطقه یاکوتسک از سیبری توانسته‌اند نمونه‌هایی از خون مایع را از یک کره‌اسب ۴۲۰۰۰ ساله که در پرمافراست (خاک منجمد) پنهان شده بود، در سال ۲۰۱۸ استخراج کنند.
دانشمندان امیدوارند که بتوانند سلول‌های زیست‌پذیری را برای هدف شبیه‌سازی این گونه‌ منقرض شده از اسب جمع‌آوری کنند.
این کره‌اسب نر در تاریخ ۱۱ام آگوست ۲۰۱۸ در دره باتاگایکا کشف شد. به موجب پرمافراست، جسد کره‌اسب در شرایط خوبی باقی‌مانده بود؛ در نتیجه امیدواری دانشمندان برای استخراج سلول‌های آن بالا رفته است.
به گفته سیبری‌تایمز در سال گذشته، به نظر می‌رسد که این نمونه متعلق به گونه‌‌ منقرض شده اسب لنسکایا (اسب لنا) باشد.

به منظور شبیه‌سازی این اسب ماقبل‌تاریخی، دانشگاه فدرال شرقی در یاکوتسک (NEFU) و بنیاد تحقیقاتی سوم‌بیوتک در کره‌جنوبی با همکاری یکدیگر مشغول به تجزیه و تحلیل بقایای این کره‌اسب هستند.
برای دستیابی به چنین هدفی، دانشمندان مجبور به استخراج و پرورش سلول‌های بدنی زیست‌پذیر هستند؛ کاری که تا بدین‌جا موفق به انجام آن نشده‌اند. بیش از ۲۰ تلاش برای پرورش سلول‌هایی ‌از بافت این اسب انجام شده است که همگی ناموفق بوده‌اند. در ماه گذشته، تجزیه و تحلیل دقیق‌تری از اسب آغاز شده است که انتظار می‌رود تا پایان ماه آوریل ادامه داشته باشد.

بیشتر بخوانید  ۱۷ خاصیت شگفت‌انگیز سرکه سیب را می دانید؟!

به گزارش سیبری‌تایمز و به گفته سیمیون گریگوریف، رئیس موزه ماموت یاکوتسک، محققان موفق به استخراج خون مایع از عروق قلبی این اسب شده‌اند؛ که گویا به خاطر شرایط آب‌ و هوایی مطلوب در پرمافراست، به خوبی حفظ شده‌ است.

گریگوریف در مصاحبه‌ای با خبرگزاری روسی TASS و به نقل از سیبری‌تایمز گفته است:

کالبد شکافی، “اندام‌هایی که به خوبی حفظ شده‌اند” و بافت‌های عضلانی با “رنگ طبیعی قرمز” را نشان داده است. ‌
علاوه بر این، کره‌اسب هنوز بر روی سر، پاها و دیگر اندام خود، مو دارد. با توجه به اینکه تمامی اسب‌های ماقبل‌تاریخی کشف شده، بدون مو بوده‌اند، وجود مو بر روی این کره اسب موجب شور و تعجب علمی شده است. رنگ بدن این اسب، قرمز تیره مایل به قهوه‌ای تیره و رنگ یال و دم او مشکی بوده است.

گریگوریف همچنین اضافه کرد:

بر طبق مطالعات ما، کره‌اسب در لحظه مرگ تنها یک تا دو هفته عمر داشته است، بنابراین او به تازگی متولد شده بوده است.
همانند موارد قبلی که بقایای حیوانات ماقبل‌تاریخ به خوبی حفظ شده بودند، علت مرگ این کره‌اسب غرق شدن در گلی بوده که بعدا یخ‌زده و به پرمافراست تبدیل شده است. مقدار زیادی از گل‌ولایی که هنگام غرق شدن به دهان اسب وارد شده، در داخل مجاری گوارشی او یافت شده است.

بیشتر بخوانید  Tim Cook مدیرعامل اپل دلیل غیر مجاز بودن ورود به ساختمان اپل پارک را اعلام کرد

طبیعت حفظ‌شده‌ اسب به‌همراه نمونه خون، این کره‌اسب را به‌عنوان بهترین جانور عصر یخبندانی که تا به حال یافت شده است، نشان می‌دهد.
علت این‌که از این اسب به نام بهترین جانور حفظ‌شده در عصر یخبندان یاد می‌شود، این است که در سال ۲۰۱۳ دانشمندان روسی در یک ماموت ۱۵۰۰۰ ساله، خون مایع یافتند؛ اما خون گرفته شده از این کره‌اسب نسبت به ماموت، ۲۷۰۰۰ سال قدیمی‌تر است.

همانطور که پیش‌تر اشاره شد، هدف اصلی از همکاری NEFU و Sooam Biotech، احیای این حیوان از طریق فرآیند شبیه‌سازی است. شایان ذکر است که سوام‌بایوتک در زمینه شبیه‌سازی سگ‌هایی که به عنوان حیوان‌خانگی نگهداری می‌شوند، فعالیت می‌کند. محقق اصلی این بنیاد، هوانگ‌ وو سوک، متخصص ژنتیک بحث‌برانگیزیست که طی سال‌های ۲۰۰۰ متهم به نقض اصول اخلاقی بوده است.
به گزارش سیبری‌تایمز ظاهرا این کار چنان پیشرفت کرده است که پژوهشگران به‌ دنبال ماده‌اسبی هستند که نقش تاریخی تولد نخستین گونه‌‌ احیاشده را بر عهده بگیرد.

بیشتر بخوانید  4 عکس جالب که از خلاقیت آن ها خوشتان خواهد آمد

روشن است که در‌این‌بین، چندین مسئله‌ تکنیکی و اخلاقی وجود دارد که باید به آن‌ها پرداخته شود.
احیای گونه‌ها به دلایل مختلفی بحث‌برانگیز است؛ از جمله این دلایل، کاهش کیفیت زندگی گونه شبیه‌سازی‌شده (که در طی عمر خود به‌طور مداوم تحت آزمایش قرار می‌گیرد)، مشکل تنوع ژنتیکی و هم‌خونی و نیز عدم وجود زیستگاه یخبندان برای میزبانی از گونه‌‌ احیاشده در میان محدودیت‌های دیگر قابل بحث هستند.

همکاری روسیه و کره در تلاش است تا به شبیه‌سازی یک ماموت نیز بپردازد و براساس تحقیقات به‌دست‌آمده از آزمایش بر روی کره‌اسب، شبیه‌سازی به تعویق افتاده ماموت را نیز از سر بگیرد. با این حال، چه بخواهیم و چه نخواهیم بازگشت گونه‌های منقرض‌شده زودتر از آنچه که انتظار داشته باشیم، اتفاق خواهد افتاد.

Siberiantimes

gizmodo

itresan

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • خانه
  • گوناگون
  • استخراج خون مایع از لاشه یخ‌زده یک کره‌اسب ۴۲۰۰۰ ساله